images

۲۴ تیر ۱۳۹۷

مهندس ایرانی گوگل مدیریت واحد توسعه چیپ فیسبوک را به دست گرفت

فیسبوک مدتی است که تلاش دارد چیپ اختصاصی خود را طراحی کرده و توسعه دهد و در همین راستا آنطور که بلومبرگ گزارش داده این شرکت به تازگی شهریار ربیعی از مهندسان ارشد واحد طراحی چیپ گوگل را به استخدام خود دراورده است .

در اینجا بد نیست اشاره کنیم که غول شبکه های اجتماعی دنیا از اوایل امسال با گردهمایی تیمی از متخصصان و مهندسان تلاش هایش  برای طراحی چیپ های اختصاصی به منظور استفاده در سرورها و سخت افزار های مصرفی را کلید زد و حالا با استخدام شهریار ربیعی این تلاش ها وارد فاز جدیدی شده اند . آنطور که از صفحه ی شخصی آقای ربیعی در لینکدین میتوان حدس زد وی قرار است که در فیسبوک به عنوان نایب رئیس و مدیر واحد سیلیکون این شرکت مشغول به کار شود .

از آنجایی که غول های مطرح صنعت تکنولوژی برای رفع وابستگی خود به تولیدکنندگان محصولات نیمه هادی از جمله اینتل و کوالکام ، مدت هاست که سرمایه گذاری هنگفتی را برای داخل سازی فرآیند طراحی چیپ اغاز کرده اند ، حالا فیسبوک هم بر آن شده که قدم به این رقابت بگذارد . گفتنی است که اپل نیز برای مدت تقریبا یک دهه است که در زمینه طراحی پردازنده های سفارشی برای دستگاه ها مبتنی بر ios  فعالیت دارد و حالا چیپ های تک منظوره ای را هم برای هوش مصنوعی و دیگر تسک های اختصاصی میسازد . علاوه بر این ها طبق برخی گزارشات سازنده ایفون در نظر دارد تا سال 2020 میلادی چیپ های تولیدی خود را جایگزین پردازنده های موجود در ایمک کند .

جالب است بدانید حتی امازون هم که یک خرده فروش بزرگ انلاین به شمار میرود تلاش هایی را برای طراحی چیپ های اختصاصی خود اغاز کرده که مشخصا دارای توانمندی هایی در زمینه هوش مصنوعی هستند و در نظر دارد آن ها را در اسپیکر های سری اکو خود به خدمت بگیرد .

گوگل اما چیپ های اختصاصی ویژوال کور را برای اسمارت فون های سری پیکسل طراحی میکند و شهریار ربیعی پیشتر مسئولیت مدیریت و هدایت تیم توسعه دهنده این چیپ ها را بر عهده داشت . این مهندس ایرانی البته قرار نیست که در مسئولیت تازه خود برای موبایل هایی با  برند فیسبوک چیپ طراحی کند و در مقابل انطور که در خبر ها شنیده میشود شرکت متبوع وی تلاش دارد چندین سخت افزار تازه را بسازد که از پردازنده های سفارشی سازی شده این شرکت استفاده نماید

اوایل امسال آکلیس وی آر یک هدست واقعیت مجازی به نام آکلیس گو را معرفی کرد که از چیپ اختصاصی کوالکام بهره میبرد . حالا با استخدام جدیدی که فیسبوک انجام داده میتوان پیش بینی کرد که مدل های آتی از این هدست به چیپ اختصاصی آن مجهز باشند .

علاوه بر این در برخی خبر ها آمده که این شرکت تلاش دارد اسپیکر های هوشمند تازه ای شبیه به اکو شو را تولید نماید که قابلیت هایی در زمینه ی هوش مصنوعی دارند و احتمالا از چیپ اختصاصی فیسبوک بهره خواهند برد . شرکت تحت رهبری زاکربرگ میتواند از این چیپ ها برای اموزش هر چه بهتر الگوریتم های هوش مصنوعی بهره بگیرد که برای تشخیص مطالب نژاد پرستانه و اکانت های فیک توسعه یافته اند .

منبع : دیجیاتو